Aktualności

Oszustwo metodą na BLIK - policjanci ostrzegają

Oleccy policjanci ostrzegają przed wyłudzeniami pieniędzy przez osoby podszywające się pod znajomych w mediach społecznościowych. Kiedy ktoś pisze przez internetowy komunikator, że potrzebuje szybkiej pomocy finansowej i prosi o podanie kodu do płatności mobilnych BLIK, należy zachować szczególną ostrożność.

Zasada oszustwa jest prosta. Dochodzi do włamania na konto znajomego po to by uwiarygodnić potrzebę. Nasz „znajomy” najczęściej wysyła prośbę o pomoc w opłaceniu poprzez kod BLIK zamówienia opiewające na kilkadziesiąt lub kilkaset złotych.

Niestety nadal są osoby, które sądząc, że korespondują ze swoim znajomym podają kod BLIK, a następnie w aplikacji mobilnej banku potwierdzają PIN-em realizację transakcji, nie sprawdzając jej szczegółów.

W niedzielę ( 23.06.2024) policjanci przyjęli zawiadomienie dotyczące oszustwa metodą „na BLIK” . Kobieta poinformowała, że ktoś włamał się na konto jednego z portalu społecznościowego jej córki, a następnie podszywając się pod nią skontaktował się poprzez komunikator i poprosił o szybką pożyczkę pieniędzy przekazaną kodem BLIK.  W ten sposób oszust doprowadził zgłaszającą do utraty ponad 2 tysięcy złotych.

Niestety w przeciwieństwie do płatności przelewem, transakcji dokonanych za pomocą tego kodu nie można już cofnąć, gdyż przestępca od razu wpisuje podany kod BLIK w bankomacie i wypłaca pieniądze. Co prawda, właściciel konta musi potwierdzić transakcję, ale robi to wierząc, że pomaga swojemu znajomemu, który znalazł się w potrzebie.

Najprostszą i najskuteczniejszą zasadą jest zawsze - zachowanie racjonalnego myślenie. Przede wszystkim należy zweryfikować tożsamość osoby, która wysyła do nas wiadomości z prośbą o pożyczkę. Wystarczy jeden telefon do prawdziwego znajomego, aby potwierdzić czy to on faktycznie potrzebuje pomocy.

 

(dr)

Powrót na górę strony