Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jedna doba 5 kolizji. Kierowco jeździj ostrożniej!

Od wtorkowego poranka w ciągu jednej doby na drogach powiatu doszło do aż 5 kolizji. Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności zwłaszcza, że zbliżają się zimowe miesiące. Przypominamy również jak zachować się w przypadku uczestnictwa w kolizji.

Od wtorkowego poranka (29.10.2019 r.) policjanci oleckiej komendy realizowali czynności w sprawach licznych kolizji do jakich doszło na drogach powiatu. Zaczęło się już przed godz. 07:00, a do końca dnia funkcjonariusze odnotowali aż 5 zdarzeń drogowych. Głównym przewinieniem kierujących było nieprawidłowe cofanie.  Mundurowi apelują o zachowanie ostrożności i rozwagę. Przypominamy również jak należy zachować się w przypadku, gdy jesteśmy uczestnikami kolizji. Kolizja to zdarzenie, które może zdarzyć się nawet najbardziej doświadczonemu kierowcy. W razie stłuczki nie zawsze jednak trzeba wzywać policję. Zawsze konieczne jest natomiast usunięcie pojazdu z jezdni lub zasygnalizowanie jego postoju. Jeżeli uczestnicy nie mają wątpliwości co do okoliczności zdarzenia, a w jego wyniku nikt nie ucierpiał, można ograniczyć się do spisania oświadczenia sprawcy. Będzie ono podstawą do uzyskania odszkodowania od ubezpieczyciela.

Powiadomienie policji
Uczestnicy kolizji, w której nikt nie doznał obrażeń, nie muszą wzywać mundurowych. Podstawową kwestią jest prawidłowa ocena sytuacji. Gdy tylko jednak zaistnieje przypuszczenie, że w trakcie kolizji doszło do popełnienia przestępstwa, należy natychmiast wezwać policję. Może to być np. podejrzenie, że uczestnik znajduje się pod wpływem alkoholu. Co oczywiste, policja jest niezbędna także wtedy, gdy ktoś zginął lub odniósł obrażenia. Funkcjonariuszy warto wezwać także, gdy kierowcy nie potrafią samodzielnie ustalić okoliczności i w konsekwencji nie są wstanie wskazać sprawcy. Policjanci rozstrzygną wtedy spór. W przypadku, gdy któryś z uczestników nie zgodzi się z ich werdyktem, sprawę kieruje się do sądu.

 

Oznakowanie miejsca
Kierowcy muszą w prawidłowy sposób zabezpieczyć i oznakować miejsce zdarzenia. Po stłuczce należy niezwłoczne usunąć pojazdy z jezdni. Uwaga! Nie wolno tego robić, gdy miał miejsce wypadek i są osoby ranne! Jeżeli przemieszczenie pojazdu nie jest możliwe, kierowca musi odpowiednio oznakować miejsce: włączyć światła awaryjne i ustawić na jezdni trójkąt ostrzegawczy.

 

Oświadczenie sprawcy
Dopiero po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia przystępuje się do ustalenia przebiegu kolizji oraz osoby za nią odpowiedzialnej. Jeśli ocena jest jednoznaczna i uczestnicy stłuczki zgadzają się co do sprawcy, można poprzestać na spisaniu oświadczenia. Powinno ono zawierać dane osobowe kierowców biorących udział w zdarzeniu, numer prawa jazdy sprawcy oraz wymienione w nim kategorie i dane z polisy. Ważny jest dokładny opis zdarzenia. Należy podać, gdzie i w jakim czasie miało ono miejsce. Sprawca powinien przytoczyć, w jaki sposób doszło do kolizji (np.: wykonując manewr skrętu w lewo z ulicy X w ulicę Y, nie ustąpiłem pierwszeństwa pojazdowi marki...). Oświadczenie powinno obejmować także szczegółowy opis uszkodzeń, jakich doznały pojazdy uczestniczące w kolizji. Sprawca musi w piśmie dobrowolnie przyznać się do winy.

Zgodnie z taryfikatorem za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, o którym mowa w art. 86 §1 Kodeksu wykroczeń, może zostać nałożony mandat karny w kwocie przypisanej za naruszenie stanowiące przyczynę zagrożenia (np. wymuszenie pierwszeństwa na drodze) powiększonej o 200 zł. Nie może być to jednak więcej niż 500 zł.

Powrót na górę strony