Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzielnicowy – policjant „pierwszego kontaktu”

W czerwcu 2016 r. ruszył program „Dzielnicowy Bliżej Nas”. Zakłada on wzmocnienie roli dzielnicowego i wyjście policjantów zza biurek, a także zwiększenie liczby dzielnicowych. Ideą tego programu jest to, aby Policja była bliżej obywatela, by miała lepsze rozeznanie na temat zagrożeń. Według programu dzielnicowy musi być osobą znaną mieszkańcom i dobrze postrzeganą.

Dzielnicowi stanowią istotne ogniwo, nie tylko służby prewencyjnej, ale Policji jako takiej. Realizowane przez nich zadania są niezwykle ważkie z punktu widzenia bezpieczeństwa obywateli. W znacznym stopniu to dzielnicowi kreują w społeczeństwie wizerunek Policji, będąc policjantami „pierwszego kontaktu”, a co za tym idzie przyczyniają się do tego, że działania Policji są bardzo wysoko oceniane w rankingu najlepiej ocenianych instytucji, a sama Policja cieszy się ogromnym społecznym zaufaniem, zaufaniem - które jest niezbędne dla jej funkcjonowania.

W codziennej służbie oleccy dzielnicowi odwiedzają podległe im dzielnice. Rozmawiają z mieszkańcami, przestrzegają przed zagrożeniami, starają się wysłuchać nurtujących ich problemów i udzielić porad.

Uczestniczą również w spotkaniach z dziećmi na terenach szkół i przedszkoli, gdzie w trosce o bezpieczeństwo przekazują swoją wiedzę najmłodszym mieszkańcom naszego powiatu. Uczą i przypominają o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, o tym jak zachować się w przypadku napotkania nieznajomej osoby dorosłej.

Dzielnicowych można spotkać nie tylko na terenach szkół. Są oni obecni także na wielu spotkaniach z mieszkańcami dotyczących naszego wspólnego bezpieczeństwa.   Rozmawiają z rodzicami dzieci, pracownikami ośrodków pomocy społecznej, a także seniorami.

Dzielnicowi podczas swoich spotkań prezentują również specyfikę swojej pracy. Informują o procedurze kwalifikacyjnej jaką muszą przejść kandydaci do służby i zachęcają do wstąpienia do formacji.

Ponadto oleccy policjanci przypominają mieszkańcom naszego powiatu, iż od września 2016 r. funkcjonuje „Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa”.

To interaktywne narzędzie, dzięki któremu można poinformować o najbardziej dokuczliwych sprawach. Każdy obywatel ma możliwość skorzystania z tej mapy i poinformowania Policji o nurtującym go problemie mającym wpływ na poczucie jego bezpieczeństwa.

Przypominamy!

Na terenie działania oleckiej komendy służbę pełni 7 dzielnicowych. W celu ułatwienia kontaktu ze społeczeństwem każdy dzielnicowy posiada telefon służbowy oraz  skrzynkę e-mailową. Dokładne dane kontaktowe można znaleźć na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Olecku pod adresem www.olecko.policja.gov.pl.

Powrót na górę strony