Aby święta Bożego Narodzenia były bezpieczne...
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Dla wielu z nas jest to czas zakupów i wyjazdów. W tej gorączce świątecznej zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Zróbmy wszystko, aby te szczególne dni minęły nam w spokojnej atmosferze.
Uwaga na kieszonkowców!
Okres gorączki świątecznych zakupów to dla złodziei kieszonkowych najlepszy czas do działania. Wykorzystują tłok bądź sami go umiejętnie tworzą. Sprzyja im nasz pośpiech i rozkojarzenie. Wybierają swoją ofiarę i obserwują ją przez pewien czas. Patrzą, gdzie chowa pieniądze. Podchodzą blisko, dotykając sprawdzają, czy osoba będzie reagować podczas kradzieży. Jeśli mamy na sobie grubą kurtkę czy płaszcz, to ich zadanie jest ułatwione.
Poważną przeszkodą dla złodzieja będzie schowanie pieniędzy do wewnętrznej kieszeni. Jeżeli włożyliśmy portfel, telefon komórkowy do reklamówki, torebki, plecaka, to pamiętajmy, by je zamykać i nosić przed sobą.
Uważajmy również przy bankomatach. Tutaj także możemy paść ofiarą złodziei i oszustów. Oszuści montują nakładki ze skanerami na czytniki kart magnetycznych, nakładki na klawiatury lub minikamery do przechwycenia numerów PIN. I choć trudno stwierdzić, czy na bankomacie jest założona nakładka, to warto zachować ostrożność, a swoimi podejrzeniami podzielić się z Policją.
Zakupy w sieci
Polacy coraz chętniej kupują w Internecie. To wygodne, gdyż nie ruszając się sprzed monitora, można zamówić dowolny produkt z dostawą do domu, w sam raz na prezent dla najbliższych. W sieci nie ma kolejek, godzin spędzonych na chodzeniu między półkami. Niestety, tak jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym możemy paść ofiarą oszusta lub złodzieja. Oleccy policjanci radzą, co zrobić, by dokonanie zakupu było możliwie bezpieczne:
• przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego;
• nigdy nie kupujmy w sieci, korzystając z komputera stojącego w kafejce internetowej. Tam najłatwiej o utratę poufnych danych. Używajmy tylko komputera domowego i zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą;
• korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych;
• przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność;
• przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione;
• gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność;
• otrzymując ofertę e-mailem, nie korzystajmy z linków - na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy;
• kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, telefony kradzione sprzedawane są często bez ładowarki i dokumentacji;
• jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełkopójdźmy na policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.
Zabezpieczenie mieszkań
Wiele osób na święta wyjedzie do rodziny. Pamiętajmy wówczas o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Włamywacze nie świętują. Dlatego zalecamy, aby dokładnie pozamykać wszystkie drzwi wejściowe i okna. Przed wyjazdem radzimy również wyjęcie korespondencji ze skrzynki pocztowej. Warto także poinformować zaufanego sąsiada o tym, że nie będzie nas kilka dni i poprosić, żeby w tym czasie zwrócił uwagę na nasze mieszkanie.
Podróż samochodem
Przed rozpoczęciem podróży warto zainteresować się stanem technicznym naszego pojazdu. Stąd zalecamy sprawdzenie poziomu płynów eksploatacyjnych (m.in. oleju silnikowego, płynu hamulcowego oraz płynu chłodniczego), jak również ciśnienia powietrza i wysokości bieżnika w oponach.
Udajesz się w podróż po wieczornej imprezie? Pamiętaj, kilka godzin snu, zimny prysznic i nawet najbardziej obfite śniadanie mogą wydatnie poprawić Twoje samopoczucie, ale nie spowodują natychmiastowego spadku stężenia alkoholu w organizmie. Jeżeli nie masz pewności, czy możesz prowadzić – sprawdź swój stan trzeźwości w oleckiej komendzie!
Zanim włożysz kluczyk do stacyjki sprawdź, czy masz przy sobie prawo jazdy, dowód rejestracyjny (z aktualnym przeglądem technicznym) oraz polisę OC. Upewnij się, że wszyscy pasażerowie mają zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci są przewożone w fotelikach.
Pamiętaj również, że pośpiech jest Twoim najgorszym doradcą. Gdy zależy Ci na czasie podejmujesz ryzykowne decyzje, a jeden błąd za kierownicą może kosztować ludzkie życie! Jadąc do lub wracając z wyjedź wcześniej. Nie tylko unikniesz korków, stresu, ale również kosztów wynikających m.in. z większego spalania paliwa.
Dbajmy o nasze bezpieczeństwo, by ten świąteczny czas był spokojny i pełen miłych wrażeń, a ubogi w nieprzyjemne okoliczności i zdarzenia.