Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie zatrzymał się do kontroli drogowej – kierował bez uprawnień i był nietrzeźwy

Nietrzeźwi kierujący stanowią realne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Policjanci z Olecka wyeliminowali z ruchu 33-latka, który nie dość, że wsiadł za kierownicę auta mając w organizmie blisko 3 promile alkoholu, to na dodatek wybrał się w podróż, nie mając uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi

W środę (13.03.2024 r.) wieczorem funkcjonariusze z oleckiej drogówki na jednej z ulic miasta ujawnili kierującego, który poruszał się z nadmierną prędkością. 33-letni mieszkaniec gminy Olecko przekroczył dozwoloną prędkość o 19 km/h. Po wydanych do zatrzymania się przez policjantów poleceń, kierowca volkswagena zignorował je i kontynuował jazdę. Po krótkim pościgu ulicami miasta mężczyzna został zatrzymany. Zaraz po podejściu do kierującego policjanci wyczuli od niego silny zapach alkoholu. Badanie alkomatem wykazało w organizmie 33-latka blisko 3 promile alkoholu. Ponadto po sprawdzeniu w systemach informatycznych wyszło na jaw, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami.

Przypominamy, że jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo. Zgodnie z zaostrzonymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5. Ponadto przepisy podwyższyły dolną i górną granicę na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów, z 1 roku na 3 lata i z 10 na 15 lat. Recydywistom prawo jazdy zabierane jest dożywotnio. Wprowadzono również obowiązkowe kary finansowe dla kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości. Niezależenie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości 5 tys. zł w przypadku osoby, którą na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu przyłapano po raz pierwszy oraz co najmniej 10 tys. zł dla recydywistów. Świadczenia te trafiają na konto Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Kierowca, który świadomie zmusi policję do pościgu i chcąc uciec, nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych ze ścigającego go radiowozu, popełni przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat.

(do/kh)

Powrót na górę strony