Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci wciąż przestrzegają przed oszustami. Niestety, mimo apeli o rozwagę, przekazywania informacji opisujących sposoby działania przestępców, nadal pojawiają się nowi pokrzywdzeni

Oszuści działający metodą "na wnuczka", na policjanta" czy też w ramach rzekomych akcji Policji zwalczających "oszustów bankowych", cały czas są aktywni. Nieustannie warto przypominać i szeroko omawiać metody wykorzystywane przez tych przestępców. W związku z tym oleccy policjanci po raz kolejny przestrzegają przed otwieraniem nieznany wiadomości, linków, podawaniem swoich wrażliwych danych czy instalowaniem aplikacji sugerowanych przez nieznanego rozmówcę.

Skala oszustw "pod legendą" jest ogromna. Dlatego oleccy policjanci apelują - Nie bądźmy łatwowierni! Zawsze stosujmy zasadę ograniczonego zaufania, sprawdzajmy wiarygodność uzyskiwanych informacji, potwierdzajmy numery telefonów w przypadku osób powołujących się na różnego rodzaju instytucje, nie klikajmy w podejrzane linki. Pomysłowość przestępców jest ogromna, wykorzystują różne metody i socjotechniki, aby uzyskać swój cel.

Dla rozbudzenia wyobraźni jak bardzo przebiegli potrafią być sprawcy, poniżej przedstawiamy tylko kilka najczęściej stosowanych przez oszustów metod, przy użyciu których chcą nas pozbawić oszczędności i wszelkich wartościowych przedmiotów.

"NA WNUCZKA" – przeważnie sprawcy dzwonią na telefon domowy, przedstawiając się jako wnuk, wnuczka, siostrzeniec lub siostrzenica (głos w telefonie zniekształcony i starsi ludzie często myślą, iż faktycznie dzwonią osoby z rodziny). Tłumaczą "dziadkowi" lub "babci", np., że są sprawcami kolizji lub wypadku. W związku z tym proszą o pożyczenie pieniędzy w celu wypłacenia odszkodowania, by uniknąć odpowiedzialności za spowodowanie zdarzenia. Oszuści informują, że nie mogą osobiście przyjechać po pieniądze, podając jakiś błahy powód. W związku z czym wyślą po nie swojego dobrego znajomego lub kolegę. Po jakimś czasie ów znajomy "wnuczka" zjawia się w mieszkaniu ofiary po pieniądze. 

"NA ORGANIZACJĘ" – oszuści, podając się za pracowników opieki społecznej, urzędu skarbowego, PCK, ZUS – u, gazowni, wodociągów czy administracji, wyłudzają pieniądze, twierdząc, iż zostało nam przyznane świadczenie pieniężne lub materialne, zwrot podatku, większa emerytura bądź renta, w związku z czym muszą coś wypełnić. Wtedy na ogół są zapraszani do mieszkań i zaczynają obserwować domowników. Potem wyłudzają fikcyjne opłaty np. na znaczki skarbowe. Czasami jednak działanie to ma na celu wskazanie miejsca, gdzie przechowujemy pieniądze. Później złodziej prosi o podanie np. szklanki wody. Nieświadoma niczego osoba idzie do kuchni, a gdy wraca, nie ma już ani oszusta, ani pieniędzy.

"OSZUSTWA ZWIĄZANE Z ZAKUPAMI PRZEZ INTERNET" – oszuści wykorzystują strony internetowe lub portale ogłoszeniowe do reklamowania nieistniejących produktów, takich jak telefony komórkowe, bilety na imprezy czy samochody. Zachowaj ostrożność, gdy wysyłasz pieniądze w odpowiedzi na ogłoszenie zamieszczone w internecie.

"OSZUSTWA ZWIĄZANE Z LOTERIAMI /NAGRODAMI" – ofiara otrzymuje informację o wygranej na loterii, zdobyciu nagrody lub wygraniu zakładu pieniężnego oraz o konieczności przesłania pieniędzy na pokrycie podatku lub opłaty od wygranej. Ofiara może otrzymać czek z częścią wygranej, ale po jego zdeponowaniu i przesłaniu pieniędzy, okazuje się, że czeku nie można zrealizować.

"OSZUSTWA ZWIĄZANE Z WIADOMOŚCIAMI SMS / SMISHINGIEM"- UWAŻAJ na wiadomości z ponaglaniem, zachętą do kliknięcia linku prowadzącego do podejrzanej strony internetowej lub namową do mimowolnego podania informacji osobistych, które można by wykorzystać przeciwko Tobie.

Powrót na górę strony