Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Znakowanie posesji jest obowiązkowe. Policjanci apelują o uzupełnienie brakujących oznaczeń

Policja apeluje do mieszkańców powiatu oleckiego o prawidłowe znakowanie swoich posesji. Brak numerów czy nazw ulic, albo umieszczanie nieprawdziwych lub nieaktualnych nazw utrudnia pracę służb ratowniczych, tym samym wpływając ujemnie na szybkość ich reakcji i nasze bezpieczeństwo.

Podczas prowadzonych działań kluczowe znaczenie ma łatwość w identyfikowaniu poszczególnych posesji. Brak odpowiedniej numeracji i tablic z nazwami ulic utrudnia pracę policjantów, ratowników medycznych czy strażaków, ponieważ tracą cenny czas na ustalenie adresu i miejsca, do którego zostali wezwani. Policja apeluje do właścicieli domów o uzupełnienie brakujących oznaczeń. 

Jak wynika z art. 47 b ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawa Geodezyjnego i Kartograficznego właściciel ma obowiązek umieścić w widocznym miejscu, na ścianie frontowej budynku tabliczki z numerem porządkowym. Jeżeli budynek położony jest w głębi nieruchomości, która jest ogrodzona od strony ulicy, wówczas należy umieścić tabliczkę z numerem i nazwą ulicy również na ogrodzeniu.

Uwaga! Nieumieszczenie tabliczki z numerem porządkowym na nieruchomości jest wykroczeniem z artykułu 64 § 1 Kodeksu Wykroczeń. Zgodnie z nim, kto nie umieszcza tabliczki z numerem porządkowym i nazwą ulicy (lub miejscowości), podlega karze grzywny do 250 zł.

To jednak nie koniec. Przepis ten mówi także o utrzymywaniu tabliczki w należytym stanie. Dlatego też, jeśli właściciel dopuszcza, by umieszczone na niej informacje były nieczytelne, również musi się liczyć z grzywną. Może tu chodzić zarówno o to, że farba się złuszczyła, jak i to, że tabliczka została zanieczyszczona.

Podczas codziennej służby oleccy policjanci będą zwracali uwagę na to zagadnienie i będą reagowali w przypadkach nie stosowania się do przepisów prawa.

Nie jest to bynajmniej złośliwość, ale konieczność usprawnienia i przyspieszenia działań prowadzonych przez służby dbające o bezpieczeństwo. Szybkość udzielenia pomocy potrzebującym jest często decydująca dla ich życia i zdrowia. Warto więc zadbać o naprawę ewentualnych uchybień.

Powrót na górę strony