Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Jesień i zmienne warunki atmosferyczne. Kierowco uważaj na drodze!

Jesienią niekorzystne i gwałtownie zmieniają się warunki atmosferyczne mają bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie za kierownicą. Ciemne i pochmurne poranki, szybszy zmierzch, ranne mgły, mokra i śliska jezdnia, zwiększona ilość opadów – to czynniki powodujące ograniczenie widoczności i wydłużenie drogi hamowania.

Podczas tej niekorzystnej aury oleccy policjanci apelują o szczególną ostrożność na drogach. Ten okres jest również niekorzystny dla pieszych i rowerzystów, dlatego korzystajmy z elementów odblaskowych, tak aby inni widzieli nas na drodze.  

Pamiętajmy, że w wielu miejscach nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi, leżącymi liśćmi, wydłuża drogę hamowania pojazdu. W takich warunkach nie trudno aby  nasz pojazd wpadł  w poślizg, po czym bardzo trudno zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie, wymijanie w takich warunkach może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić.

Zachować ostrożność muszą także piesi, którzy mają pierwszeństwo na przejściach przed pojazdami, ale w miejscach innych niż wyznaczone muszą ustąpić pierwszeństwa pojazdom. Piesi powinni wziąć również pod uwagę panujące na drodze warunki i do nich dostosować swoje zachowanie. Przy śliskiej nawierzchni kierowcy może być trudno zahamować, a może też on z różnych względów nie dostrzec pieszego, który już zdążył wejść na przejście.

Jesień to nie tylko zmiany w przyrodzie, ale również w samopoczuciu człowieka co związane jest z problemami z koncentracją. Powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na skupienie się podczas jazdy co pomoże kierującym uniknąć groźnych sytuacji na drodze. Okres ten charakteryzuje się obniżeniem widoczności, dlatego mogą wystąpić problemy z prowadzeniem pojazdu i oceną odległości. Nie mamy wpływu na pogodę ale możemy zminimalizować niebezpieczeństwo chociażby dbając o kontrolę świateł, czystość szyb w pojazdach czy też sprawność wycieraczek. Wcześniejsze przygotowanie samochodu do tego okresu pomoże nam uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Tylko wczoraj na drogach powiatu oleckiego funkcjonariusze odnotowali dwie kolizje.

Pierwsza miała miejsce około godz. 17:00 na trasie Wieliczki – Nowy Młyn. Policjanci ustalili, że kierująca samochodem osobowym marki Seat, po wyjechaniu z łuku drogi najechała na tył poprzedzającego ją pojazdu zaprzęgowego. Na szczęście nikt nie odniósł żadnych obrażeń.

Kolejne zdarzenie miało miejsce w Olecku przed godz. 18:00. Jak wynika z ustaleń, kierująca volkswagen, na skrzyżowaniu ulic Gołdapskiej i Wojska Polskiego, nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu kierującemu audi w wyniku czego doszło do zdarzenia pojazdów. 

 

PAMIĘTAJMY! Podczas poruszania się po drogach nie jesteśmy odpowiedzialni tylko za siebie, ale i za innych uczestników ruchu drogowego. W związku z tym bądźmy ostrożni, rozważni i przestrzegajmy obowiązujących przepisów.