Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Jesteśmy po to, aby pomagać - policjanci gotowi do największej imprezy w regionie

Po raz kolejny na szutrowych drogach naszego regionu odbędzie się wielkie święto fanów motoryzacji - Orlen 74 Rajd Polski. To najbardziej prestiżowe wydarzenie w sportach motorowych w naszym kraju co roku przyciąga tysiące miłośników z kraju i z zagranicy. „Jesteśmy po to, aby Wam pomóc”- mówią policjanci, którzy są doskonale przygotowani do tegorocznej edycji.

Po raz kolejny na szutrowych drogach naszego regionu odbędzie się wielkie święto fanów motoryzacji - Orlen 74 Rajd Polski. To najbardziej prestiżowe wydarzenie w sportach motorowych w naszym kraju co roku przyciąga tysiące miłośników z kraju i z zagranicy. „Jesteśmy po to, aby Wam pomóc”- mówią policjanci, którzy są doskonale przygotowani do tegorocznej edycji.

Drugi z najstarszych rajdów na świecie, prawdziwe święto fanów czterech kółek co roku niczym magnes przyciąga tysiące kibiców z całego świata. Od 29 czerwca br. na kilka dni Mikołajki staną się stolicą rajdowców oraz fanów tego wielkiego święta. Co zrobić, by  bezpiecznie fetować ten specjalny czas, jak sobie pomóc by uniknąć zbędnych nerwów, czego unikać, na co uważać?

„Jesteśmy po to żeby wam pomóc”

Blisko 2000 funkcjonariuszy –  w tym policjanci, funkcjonariusze Straży Granicznej oraz Inspekcji Transportu Drogowego  będzie brało udział w zabezpieczeniu Orlen 74 Rajdu Polski. W tym roku zmagania rajdowe odbędą się na terenie siedmiu powiatów naszego województwa: mrągowskiego, piskiego, giżyckiego, ełckiego, oleckiego, gołdapskiego oraz węgorzewskiego.

Policjanci w radiowozach oznakowanych i nieoznakowanych, z videorejestratorami, na motocyklach, quadach, służby prewencyjne w patrolach pieszych, słuchacze Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, policjanci pionów kryminalnych oraz funkcjonariusze Straży Granicznej, Inspekcji Transportu Drogowego są gotowi do zabezpieczenia  największej imprezy na Warmii i Mazurach. Każdego dnia do służby na rzecz bezpieczeństwa Rajdu stawiać się będzie kilkadziesiąt patroli zmotoryzowanych i pieszych. Funkcjonariusze dołożą wszelkich starań, by kibice, mieszkańcy regionu jak i zawodnicy mogli  bezpiecznie celebrować wielkie święto rajdowe.

Kibicu zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Co robić, by te szczególne dni upłynęły w bezpiecznej atmosferze, a adrenaliny dostarczały jedynie zmagania rajdowców? Wszyscy kibice muszą pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.  

Uwaga kierowcy! Pamiętajcie, aby:

Nie jeździć na pamięć. Na terenie powiatów, na których odbywać się będzie Rajd pojawią się nowe znaki związane ze zmianami w organizacji ruchu.

Parkować tylko w miejscach wyznaczonych. Organizatorzy przygotowują parkingi przeznaczone dla kibiców - wszystkie drogi dojazdowe do parkingów będą oznaczone, by nie było kłopotu z dojazdem.

 Auta, które będą zaparkowane w miejscach niedozwolonych stwarzających zagrożenie bezpieczeństwa ruchu (znaki pionowe i poziome np. „ linia krawędziowa ciągła” ) będą odholowane.

Bezwzględnie stosować się do poleceń wydawanych przez policjantów. W wielu miejscach policjanci będą ręcznie kierowali ruchem, by umożliwić wszystkim kierowcom jak najsprawniejszy przejazd.

Za kierownicą zachować bezwzględną trzeźwość.

Nie przekraczać  dozwolonej prędkości.

W samym sercu imprezy - Mikołajkach - miejsca związane z Rajdem położone są na bardzo małym terenie. By uniknąć dodatkowych utrudnień trzeba zostawić auta na parkingach, a po Mikołajkach poruszać się pieszo, bo w ten sposób dotrzemy do celu zdecydowanie szybciej unikając przy tym niepotrzebnych nerwów.

Mł. insp. Robert Zalewski dowódca policyjnego zabezpieczenia podkreśla:

- Z doświadczeń lat ubiegłych wiemy, że  do największego natężenia ruchu dochodzi na drogach dojazdowych do odcinków specjalnych. To właśnie tam najczęściej dochodzi do łamania przepisów i sytuacji stwarzających bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa. Policjanci  będą na bieżąco i na miejscu reagować na sytuacje niebezpieczne, egzekwować obowiązki i wydawać polecenia. Pamiętajmy, by wykonywać wszystkie polecenia funkcjonariuszy - oni będą dbać o bezpieczeństwo wszystkich - kibiców i mieszkańców. Co ważne -  tam gdzie  policjanci będą ręcznie kierowali ruchem należy zdwoić uwagę i reagować na wydawane przez funkcjonariuszy sygnały. Policjanci będą w ten sposób upłynniać ruch, by nie dopuścić do powstawania korków.

Policjanci na quadach na bieżąco będą monitorować jak zachowują się kierowcy zarówno jedno, jak i wielośladów i surowo karać przypadki łamania prawa.

Mł. insp. Robert Zalewski dodaje:

- Wszyscy, którzy  będą łamali prawo w czasie zamknięcia ruchu na odcinkach specjalnych muszą liczyć się z bezwzględnymi konsekwencjami. Nie trzeba także przypominać, jak takie lekkomyślne zachowanie może być niebezpieczne.

Warto także zwrócić uwagę na  przekraczanie prędkości. Zapędy tych kierowców, którzy wzorem swoich idoli rajdowych będą chcieli  naśladować ich na warmińsko- mazurskich drogach skutecznie ostudzą policjanci drogówki z laserowymi  miernikami prędkości  i  w policyjnych videorejestratorach.

Strefy kibiców

Kibice będą mogli obserwować rajdowe zmagania tylko z miejsc widokowych wyznaczonych przez organizatora, ogrodzonych zieloną taśmą lub siatką. Przebywanie w innych punktach, może być tragiczne w skutkach oraz doprowadzić do przerwania lub odwołania odcinka specjalnego Rajdu. Całkowicie zabronione jest natomiast przebywanie w punktach oznakowanych tabliczkami miejsca niebezpieczne.

Kibicu zwróć uwagę na to, co dzieje się wokół Ciebie

Tłok występujący podczas tak dużej imprezy sprzyja kieszonkowcom. Nie dajmy im szansy - zabezpieczmy we właściwy sposób swoje portfele, dokumenty, telefony komórkowe oraz inne wartościowe przedmioty. Każdy niepokojący sygnał mogący świadczyć o obecności wandali, złodzieja czy innych osób zagrażających bezpieczeństwu, należy natychmiast zgłaszać Policji (997, 112).

Informacja o zamknięciu dróg na potrzeby ORLEN 74 Rajd Polski 2017:

W dniu 30 czerwca 2017 roku:

od godz. 6:00 do godz. 18:30 (OS-3,7 Wieliczki)

 1. Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1834N od m. Godziejewo do m. Urbanki,

 2. Zamknięty odcinek drogi gminnej od m. Krzyżewko do m. Markowskie,

 3. Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1832N od m. Markowskie do m. Wojnasy,

 4. Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1913N od m. Rynie do m. Cimoszki,

 5. Zamknięty odcinek drogi gminnej od m. Cimoszki do m. Wilkasy,

 6. Zamknięty odcinek drogi gminnej od m. Wieliczki do m. Sobole.

od godz. 6:55 do godz. 19:25 (OS-4,8 Świętajno)   

 1. Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1826N od m. Zabielane do m. Kolonia Kukowo,

 2. Zamknięty odcinek drogi gminnej od m. Zajdy do m. Jaśki do drogi wojewódzka nr 655,

 3. Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1816N od DK-65 do m. Giże,

 4. Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1818N od m. Giże do m. Orzechówko, Świętajno,

 5. Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1814N od m. Jaśki do m. Dobki.