Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Porażająca bezmyślność pieszego mogła doprowadzić do kolejnej tragedii na drodze

Tego jak mało widoczni – a raczej niewidoczni jesteśmy na drodze bez elementów odblaskowych, wiele osób wciąż jest zupełnie nieświadomych. Taki pieszy poruszając się po zmroku, na nieoświetlonym odcinku drogi, dodatkowo podczas mgły czy opadów deszczu - powoduje poważne zagrożenie. Ubrany w ciemną odzież, bez odblasku, jest kompletnie niewidoczny dla jadących pojazdów. W ten sposób bezmyślnie ryzykuje nie tylko własne zdrowie i życie, ale i osób poruszających się pojazdami.

Piesi  to grupa najbardziej narażona  na najpoważniejsze skutki wypadków drogowych. W aucie chronią nas pasy bezpieczeństwa, poduszki czy strefy zgniotu. W przypadku pieszych nie chroni ich nic poza własnym rozsądkiem. Niestety niektóry wciąż o tym zapominają.

Ogromną bezmyślnością wykazał się wczoraj (04.12.2018) po godz. 17:00 jeden z mieszkańców gminy Olecko. Policjanci zostali powiadomieni przez kierujących, że środkiem ul. Ełckiej w kierunku miejscowości Kukowo idzie ubrany na czarno mężczyzna. Funkcjonariusze, którzy pojechali na wskazaną trasę faktycznie napotkali 60–latka. Był on nieoświetlony, ubrany na czarno, a na dodatek pod wpływem alkoholu. Mężczyzna za poruszanie się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez odblasków został ukarany mandatem karnym, a policjanci zadbali, by już nie stwarzał zagrożenia na drodze, którą się poruszał.

Panująca obecnie aura to trudny okres dla pieszych z uwagi na wcześnie zapadający zmrok i zmienną pogodę. Niestety ubiór w ciemnych kolorach nie wpływają na dobrą widoczność pieszego na drodze. Prostym rozwiązaniem jest noszenie odblasków. Posiadanie bowiem jakiegokolwiek elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze do około 150 metrów. W tym przypadku kierowca ma więcej czasu na odpowiednią do warunków reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie, a nawet życie. 

Po raz kolejny apelujemy o noszenie odblasków. To nie tylko wymóg przepisów prawa (poza terenem zabudowanym) , ale po prostu przejaw dbania o własne bezpieczeństwo!