Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Próba oszustwa na policjanta CBŚ! Policja apeluje o ostrożność!

Coraz więcej osób ma świadomość tego jak działają sprawcy oszustw i jak nie paść ich ofiarą. Ostatnio stosują metodę na „policjanta CBŚ” . Wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji i wyłudzają pieniądze głównie od starszych osób.

Metoda „na policjanta CBŚ” jest podobna jak w przypadku oszustwa „na wnuczka”. Początkowo potencjalna ofiara odbiera telefon najczęściej od członka rodziny, który chce pożyczyć pieniądze. Później kontaktuje się z nią inna osoba, tym razem podająca się za policjanta i prosi o współpracę, aby zatrzymać oszusta, który dzwonił przed chwilą. Najczęściej rozmówca chce, aby wypłacić pieniądze z banku i przekazać je wskazanej osobie lub przelać pieniądze na określone konto. 

Wczoraj oleccy policjanci otrzymali zgłoszenie o podobnej próbie oszustwa. Mieszkanka powiatu oleckiego otrzymała telefon  od pracownicy banku,  która poprosiła o poprawny adres zamieszkania kobiety, gdyż wysłany do niej list był błędnie zaadresowany i wrócił do nadawcy. Po jakimś czasie od zakończenia rozmowy do 71-latki zadzwoniła kobieta podająca się za policjantkę CBŚ. Aby wzbudzić zaufanie „fałszywa funkcjonariuszka” podała swoje dane oraz numer legitymacji. Próbowała namówić kobietę na współpracę, aby zabezpieczyć ją przed oszustami. Podczas prowadzonych rozmów nawet łączyła kobietę z rzekomym dyżurnym policji oraz poprosiła o rozłączenie się i wykonanie połączenia na numer alarmowy 997.

Na szczęście mieszkanka powiatu oleckiego wykazała się czujnością i nie dała się namów na współpracę i się rozłączyła.   


W związku z zaistniałą sytuacją apelujemy o zachowanie ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

W szczególności pamiętajmy, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych sprawach telefonicznie! Nigdy też nie proszą o przekazywanie pieniędzy nieznajomej osobie! 

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać przez telefon, podając się za policjanta – zakończmy rozmowę. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanej rozmowie komuś z rodziny lub zadzwońmy na numer alarmowy 112. (Należy tutaj pamiętać o dokładnym odłożeniu słuchawki i przerwaniu połączenia z oszustem lub skorzystania z innego telefonu). 

Policjanci nie korzystają również w takich sytuacjach ze środków pieniężnych obywateli.

 

Przypominamy jednocześnie, że w powiecie oleckim od 30 maja 2018 r. wszystkie wywoływania kierowane na numer alarmowy 997 są  obsługiwane przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie.

Numer alarmowy 997 nadal działa, ale zmieniło sie miejsce odbioru zgłoszenia.