Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zabezpieczajmy swoje jednoślady – nie dawajmy okazji złodziejom

Wiosna i lato to czas kiedy chętniej korzystamy z naszych jednośladów. Niestety to także czas dużej aktywności złodziei. Olecka policja uczula, żeby być na każdym kroku czujnym i dbać o swoje mienie, aby nie stało się cennym łupem.

Pozostawione na klatce schodowej, na parkingach czy też na korytarzu piwnicznym niezabezpieczony rower to wyjątkowa okazja dla złodzieja, który bez trudu może dokonać kradzieży naszego jednośladu. Aby móc cieszyć się jazdą na rowerze przez cały sezon, pomyślmy o jego zabezpieczeniu przed kradzieżą. Rower, który nie posiada żadnego zabezpieczenia, jest dla złodzieja bardzo łatwym  łupem. Jeżeli jednak zastosujemy jakiekolwiek zabezpieczenie, to kradzież będzie utrudniona, gdyż przestępca będzie musiał je pokonać, a to wymaga czasu, odpowiednich narzędzi oraz istnieje większe prawdopodobieństwo, że ktoś zauważy jak złodziej zmaga się z „problemem”. Dobrą praktyką jest również nie pozostawianie na klatce schodowej rowerów na noc. Jeżeli pozostawiamy rower bez zabezpieczenia to ułatwiamy zadanie złodziejowi.

 

Niestety w ostatnim czasie policjanci otrzymali kilka zgłoszenia o kradzieży rowerów. W wielu przypadkach kradzione są jednoślady, które nie były zabezpieczone i pozostawione na klatce schodowej czy korytarzu piwnicznym.

 

Doświadczenie policjantów pokazuje, że w znacznym stopniu można ograniczyć ryzyko kradzieży rowerów, zachowując się po prostu rozsądnie.

 

Aby zmniejszyć ilość kradzieży rowerów, należy pamiętać, że złodzieje najczęściej wykorzystują:

- pozostawienie roweru na balkonie bez dobrego zabezpieczenia,

- pozostawienie roweru na klatce schodowej, korytarzu piwnicznym,

- pozostawienie roweru przed sklepem, barem, budynkiem mieszkalnym,

- pozostawienie otwartych drzwi do garażu, piwnicy domu lub mieszkania.

 

Funkcjonariusze apelują również, aby w każdym przypadku zauważenia w swoim otoczeniu obcych osób, które na przykład wynoszą coś z piwnicy, wchodzą lub wychodzą z niej bez powodu, wchodzą do klatek schodowych i w nich pozostają zawiadamiajmy policję. 

Ponadto aby zwiększyć szanse odnalezienia utraconego roweru dobrze mieć jest jego zdjęcie (zrobione chociażby telefonem komórkowym) oraz jego numery fabryczne.