Nie pomagaj złodziejom! - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Olecku

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nie pomagaj złodziejom!

W ostatnich tygodniach oleccy policjanci odnotowali kilka kradzieży, w których nieświadomie pomogli sami pokrzywdzeni. Policjanci apelują – nie zostawiaj otwartego domu, samochodu czy garażu.

Olecka policja w minionych tygodniach otrzymała kilka zgłoszeń kradzieży o podobnym scenariuszu. Pokrzywdzeni pozostawiali nie zamknięte samochody czy garaże po czym stwierdzali znikniecie elektronarzędzi, portfela z dokumentami, pieniędzy czy aparatu fotograficznego. Dzięki ich „uprzejmości”  złodziej wchodził na nie zamkniętą posesję zabierał wartościowe przedmioty i jak gdyby nigdy nic wychodzi. 

W związku z tymi zdarzeniami oleccy policjanci apelują o rozwagę i radzą jak nie dać się okraść!

Nigdy nie zostawiaj otwartych drzwi domu, mieszkania czy garażu. Nie zostawiaj wartościowych przedmiotów przy drzwiach wejściowym, gdyż nawet podczas krótkiej wizyty osoby obcej możesz utracić swoje rzeczy. Zamykaj również bramę na posesję. Nie zostawiał otwartych drzwi czy okna w samochodzie nawet podczas krótkich zakupów czy chwilowym pobycie w mieszkaniu. Nie zostawiaj portfela, telefonu, dokumentów w otartym samochodzie nawet na swoim podwórku.

Kiedy w swoim otoczeniu zauważysz obcą, dziwnie zachowującą się osobę niech wzbudzi to twoją czujność. Postaraj się zapamiętać jej wygląd zewnętrzny oraz charakterystyczne szczegóły ubioru, które później pomogą Policji w zidentyfikowaniu danej osoby.

Nawiąż kontakt z sąsiadami – razem łatwiej zadbać o bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania. Poproś o zwracanie uwagi na swoje mieszkanie czy posesję podczas twojej nieobecności i zaoferuj pomoc w podobnej sytuacji. Bądź „czujnym” sąsiadem na co dzień!

 Zawsze kiedy zauważysz coś niepokojącego poinformuj Policję! Informacje takie należy zgłaszać jak najszybciej, aby funkcjonariusze mogli podjąć skuteczną interwencję.