„Łapki na kierownicę” - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Olecku

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

„Łapki na kierownicę”

„Łapki na kierownicę” – pod takim hasłem trwa ogólnopolska kampania, której celem jest zwrócenie uwagi na zagrożenia, jakie niesie używanie telefonu komórkowego trzymanego w ręku podczas jazdy. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Komenda Głowna Policji oraz firma Neptis S.A., będąca operatorem komunikatora Yanosik.

Dzisiaj 23 czerwca 2017 r. policjanci oleckiej komendy przeprowadziła działania pod hasłem „Łapki na kierownicę”. Akcja miała na celu zwrócenie uwagi kierującym na zagrożenia jakie niesie używanie telefonu komórkowych i jednoczesne kierowanie samochodem.

Prawo o ruchu drogowym zabrania kierującemu pojazdem korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Za naruszenie tego przepisu kierującemu grozi mandat w wysokości 200 złotych, a jego konto zasili 5 punktów karnych. Mimo wysokiego mandatu widok kierowcy rozmawiającego przez telefon podczas prowadzenia auta jest powszechny. Tylko w 2016 roku na drogach naszego regionu policjanci ukarali za to wykroczenie  2100 kierujących, a w ciągu 5 miesięcy tego roku takich przypadków było prawie 1000. „ Ciemna liczba” tego typu wykroczeń  z pewnością jest dużo większa i przewyższa liczbę ukaranych.

„ Łapki na kierownicę”

Korzystanie z telefonów, to nie tylko odbieranie rozmów, ale także wybieranie numerów, czy chociażby pisanie smsów. Takie zachowanie stwarza duże zagrożenie w ruchu drogowym, bo kierowca nie koncentruje się w pełni  na tym co dzieje się wokół niego, ma rozproszoną uwagę, nie trzyma pewnie kierownicy  i trudno mu zmieniać biegi.  Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wraz z firmą Neptis S.A.  będącą operatorem komunikatora Yanosik przygotowało kampanię pod chwytliwym tytułem : „Łapki na kierownicę”. Jej główny cel to uświadomienie kierowcom oraz pasażerom pojazdów, jak zgubne w skutkach  może być używanie telefonu wymagającego trzymania w ręku podczas jazdy.

Każdy z kierowców, korzystający z „ Yanosika” , który włączy  aplikację otrzyma żartobliwy komunikat w formie graficznej i tekstowej przestrzegający przed korzystaniem z telefonu komórkowego  wymagającego  trzymania w ręku podczas jazdy.

Założeniem kampanii jest także dotarcie do świadomości pasażerów, którzy mogą wyręczyć kierowcę w odebraniu ważnego telefonu.