Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

III olecka kampania Białej Wstążki współorganizowana przez olecką komendę

W piątek, 2 grudnia w Sali Widowiskowej ROK „Mazury Garbate” w Olecku odbyła się konferencja w ramach III oleckiej kampanii Białej Wstążki zorganizowana przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Współorganizatorem była Komenda Powiatowa Policji w Olecku, zaś patronat nad akcją objęło Starostwo Powiatowe Policji w Olecku. Tegoroczna kampania odbyła się pod hasłem „Prawdziwy mężczyzna wzrasta na wartościach”.

W piątek, 2 grudnia o godz. 10:00 w Sali Widowiskowej ROK „Mazury Garbate” w Olecku odbyła się konferencja w ramach III oleckiej kampanii Białej Wstążki zorganizowana przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Przedmiotowa akcja jest najważniejszą na świecie kampanią skierowaną przeciw przemocy wobec kobiet. Jej głównym celem jest wsparcie działań zapobiegających przemocy oraz propagowanie dyskusji społecznej o problemie. Kampania prowadzona jest w ponad 50 krajach świata, a rozpoczęła się w 1991 r. w Kanadzie. Jej początek dały tragiczne wydarzenia z Montrealu, gdzie 6 grudnia 1989 r. na politechnice mężczyzna zastrzelił 14 kobiet, a 13 innych osób ranił, bo - jak tłumaczył – kobiety nie powinny kończyć studiów technicznych. Na znak sprzeciwu grupa kanadyjskich mężczyzn przypięło sobie do piersi białe wstążki. Po kilku tygodniach ten biały symbol nosiło już 100 000 Kanadyjczyków jako znak osobistej deklaracji, że nigdy nie będą sprawcą przemocy wobec kobiet i będą reagować widząc przemoc wobec kobiet.

Tegoroczne spotkanie otworzył występ podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowych w Olecku w krótkim spektaklu. Następnie wszystkich zgromadzonych gości przywitał Starosta Marian Świerszcz, który krótko przybliżył cel kampanii.

Głos zabrał również Komendant Powiatowy Policji w Olecku insp. Andrzej Żyliński, który  mówił, że policja, jest służbą, której głównym celem jest ochrona życia i zdrowia ludzi, od zawsze podejmującą działania zmierzające do ograniczenia przemocy. Zauważył, że najważniejsza w skutecznym podejmowaniu działań na rzecz zapobiegania i zwalczania przemocy jest współpraca pomiędzy instytucjami zajmującym się tym problemem. Nadmienił również, że wymaga od swoich podwładnych odpowiedniego podejścia do osób, które oczekują pomocy, takiego traktowania jakiego chcieliby dla swoich bliskich.

Kolejnym punktem konferencji było wystąpienie Błażeja Gawrońskiego, certyfikowanego superwizora w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzicie  pt. „ Prawdziwy mężczyzna wzrasta na wartościach”. 

Na zakończenie pracownicy jednostek z terenu powiatu oleckiego, zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie uczestniczyli w superwizji

Powrót na górę strony